Masz dość obłudy organów ścigania i orzekania o przestępstwo? Odezwij się. Redakcja zrybom.eu opisze Twoją sprawę. Zapewniamy dyskrecję (w miarę możliwości).
HomeBez kategoriiZdarza się że nadzwyczajna kasta wkleja treść przepisów kulinarnych do sentencji wyroków
Zdarza się że nadzwyczajna kasta wkleja treść przepisów kulinarnych do sentencji wyroków
Jako obywatel mogę mieć kłopot z właściwą interpretacją postanowień Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. W sprawie sygn. I SA/Wa 1522/11 czytelne i zrozumiałe jest dla mnie to, że po rozpatrzeniu skargi na postanowienie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 15 czerwca 2011 r. w przedmiocie umorzenia postępowania w sprawie zażalenia na postanowienie – WSA w Warszawie postanowił odrzucić skargę. To jest czytelne dla przeciętnego prawnika i nie powinno stanowić dla niego problemu. Problemem jest to, skąd w sentencji tego postanowienia wziął się ten „+1 ząbek czosnku”?
Ów „+1 ząbek czosnku” można znaleźć w Postanowieniu I SA/Wa 1522/11 opublikowanym w Centralnej Bazie Orzeczeń Sądów Administracyjnych. W ramach re-use zaś to postanowienie chyba widać we wcześniejszym stadium edycji, np. w serwisie orzeczenia-warszawa.info: I SA/Wa 1522/11. Tam jest więcej tego przepisu, bo „+1 ząbek czosnku ( 200g żółtego sera, startego, najlepiej gran”. Interesujące jest to, że na stronach NSA to orzeczenie nie jest zanonimizowane, a na stronach ponownie wykorzystujących informację publiczną jest.
Screenshot części strony Centralnej Bazie Orzeczeń Sądów Administracyjnych z postanowieniem I SA/Wa 1522/11
NSA tego postanowienia u siebie nie zanonimizował, ale ja zanonimizowałem powyższy obrazek, bo nazwisko skarżącego nie jest tu istotne. Poniżej zanonimizowane już „maszynowo” w serwisie ponownie wykorzystującym informację z sektora publicznego:
W Sieci krąży jeszcze jedno postanowienie, które ma inną sygnaturę, innego sędziego sprawozdawcę, w którym odrzuca się skargę, ale za to to postanowienie ma pełniejszy przepis z wykorzystaniem sera i czosnku (nadal jednak niekompletny):
Krążący w Sieci zrzut ekranu Postanowienia sygn. I SA/Wa 1375/09. Wydaje się, że jest to przefaksowany gdzieś zrzut ekranu z internetowego serwisu NSA. To postanowienie tam opublikowane jest już poprawione: Postanowienia sygn. I SA/Wa 1375/09. Powyższe postanowienie przywołuje mec. Jerzy M. Majewski w tekście WSA w Warszawie stosuje metodę „kopiuj i wklej”.
Korzystanie z serwisu NSA może chyba być przez chwilę utrudnione, gdyż – jak mi się wydaje – wiele osób właśnie przeszukuje ów serwis w poszukiwaniu reszty przepisu…
A jeśliby tak – wzorem usunięcia czosnku – zamienić w opublikowanym orzeczeniu „postanawia: odrzucić skargę” na „postanawia: uwzględnić skargę”? Jakie właściwie są zasady postępowania z opublikowanymi już orzeczeniami w Centralnej Bazie Orzeczeń Sądów Administracyjnych?
Publikujcie Państwo te orzeczenia od razu dobrze, bo już sporo różnych osób korzysta z tego serwisu NSA. I nie, pomysł na ograniczenie ponownego wykorzystania informacji z sektora publicznego w zakresie orzeczeń nie jest rozwiązaniem tego problemu. Rozwiązaniem jest ich właściwe przygotowanie i opublikowanie „u źródła”.