Zdarza się że nadzwyczajna kasta wkleja treść przepisów kulinarnych do sentencji wyroków

„+1 ząbek czosnku” (czasem rozgnieciony)

Jako obywatel mogę mieć kłopot z właściwą interpretacją postanowień Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. W sprawie sygn. I SA/Wa 1522/11 czytelne i zrozumiałe jest dla mnie to, że po rozpatrzeniu skargi na postanowienie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 15 czerwca 2011 r. w przedmiocie umorzenia postępowania w sprawie zażalenia na postanowienie – WSA w Warszawie postanowił odrzucić skargę. To jest czytelne dla przeciętnego prawnika i nie powinno stanowić dla niego problemu. Problemem jest to, skąd w sentencji tego postanowienia wziął się ten „+1 ząbek czosnku”?

Ów „+1 ząbek czosnku” można znaleźć w Postanowieniu I SA/Wa 1522/11 opublikowanym w Centralnej Bazie Orzeczeń Sądów Administracyjnych. W ramach re-use zaś to postanowienie chyba widać we wcześniejszym stadium edycji, np. w serwisie orzeczenia-warszawa.info: I SA/Wa 1522/11. Tam jest więcej tego przepisu, bo „+1 ząbek czosnku ( 200g żółtego sera, startego, najlepiej gran”. Interesujące jest to, że na stronach NSA to orzeczenie nie jest zanonimizowane, a na stronach ponownie wykorzystujących informację publiczną jest.

Screenshot części strony Centralnej Bazie Orzeczeń Sądów Administracyjnych z postanowieniem I SA/Wa 1522/11

NSA tego postanowienia u siebie nie zanonimizował, ale ja zanonimizowałem powyższy obrazek, bo nazwisko skarżącego nie jest tu istotne. Poniżej zanonimizowane już „maszynowo” w serwisie ponownie wykorzystującym informację z sektora publicznego:

Tu to samo Postanowienie w serwisie naszawokanda.pl: Postanowienie WSA w Warszawie z 2011-09-09.

W Sieci krąży jeszcze jedno postanowienie, które ma inną sygnaturę, innego sędziego sprawozdawcę, w którym odrzuca się skargę, ale za to to postanowienie ma pełniejszy przepis z wykorzystaniem sera i czosnku (nadal jednak niekompletny):

Krążący w Sieci zrzut ekranu Postanowienia sygn. I SA/Wa 1375/09. Wydaje się, że jest to przefaksowany gdzieś zrzut ekranu z internetowego serwisu NSA. To postanowienie tam opublikowane jest już poprawione: Postanowienia sygn. I SA/Wa 1375/09. Powyższe postanowienie przywołuje mec. Jerzy M. Majewski w tekście WSA w Warszawie stosuje metodę „kopiuj i wklej”.

Korzystanie z serwisu NSA może chyba być przez chwilę utrudnione, gdyż – jak mi się wydaje – wiele osób właśnie przeszukuje ów serwis w poszukiwaniu reszty przepisu…

A jeśliby tak – wzorem usunięcia czosnku – zamienić w opublikowanym orzeczeniu „postanawia: odrzucić skargę” na „postanawia: uwzględnić skargę”? Jakie właściwie są zasady postępowania z opublikowanymi już orzeczeniami w Centralnej Bazie Orzeczeń Sądów Administracyjnych?

Publikujcie Państwo te orzeczenia od razu dobrze, bo już sporo różnych osób korzysta z tego serwisu NSA. I nie, pomysł na ograniczenie ponownego wykorzystania informacji z sektora publicznego w zakresie orzeczeń nie jest rozwiązaniem tego problemu. Rozwiązaniem jest ich właściwe przygotowanie i opublikowanie „u źródła”.

http://prawo.vagla.pl/node/10014

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

© 2024 Co powie Ryba? I skąd nadpływa? - Theme by WPEnjoy · Powered by WordPress